Oryantal Dans Derslerinin Şaşırtıcı Faydaları

Oryantal dans, bilinen egzotik yönlerinin yanı sıra vücudu şekillendirme, postür ve genel görünüm konularında şaşırtıcı pozitif etkiler yaratabiliyor. Belki bu derslere katılmada çekingen davranabiliriz ancak faydalarını bilirsek muhtemelen yarım saat ile bir saat arası stüdyo dersleri bizim için vazgeçilmez olur. Unutmayın bu ders için dalga dalga kıvrılabilen göbek yada güçlü diyafram gibi gereksinimlere ihtiyacınız yok. Sadece biraz motivasyon ve istek bu dersin meyvelerini toplamamak için yeterli olacak.

Oryantal Dans faydaları core bölgesini çalıştırması ve omurga esnekliğine katkı ile başlıyor. 33 kemiğin üst üste binmesi ve bu oluşumun bir kas kitlesi ile kaplanması insan vücudunda en ayrıntılı yapılardan birini oluşturur. Ne yazık ki, zengin yapısına karşın omurga; aynı zamanda vücutta zayıf yapılarından biridir. Oryantal dans omurgayı çevreleyen hedef kas grupları için mükemmel bir egzersiz imkanı sunar. Tabii bunun yanında karın kaslarına olan olumlu etkisinden bahsetmeye sanırız fazla gerek yok.

Omurgayı çevreleyen kas gruplarını güçlendirmek oryantal dansın faydalarından sadece bir tanesi. Bu egzersiz sayesinde aynı zamanda vücut ağırlığına karşı bir egzersiz de yapmış oluyorsunuz. Bu da kemiklerdeki mineral depolanmasını teşvik ediyor ve kemiklerinizin güçlü kalmasını sağlıyor. Kadınlardaki osteoporozu önlemeye yardımcı bir egzersiz olarak düşünürsek ne kadar ilgi çekici değil mi?

Oryantal dans dersleri için bir başka fayda noktası ise; sıkı ve biçimli bacaklar, gelişmiş alt vücut esnekliği ve tabii ki kalori yakımı. Egzersiz şiddeti ve bireyin metabolic özelliklerine göre değişmekle birlikte bir saatlik oryantal derste ortalama 400 kalori yakabiliyorsunuz. Düşük darbeli yapıda bir egzersiz de olduğundan bu derse her yaştaki kişi çekinmeden katılabiliyor.

Bir fayda daha: Abdominal ve kalça kaslarının sıkılaşıp güçlenmesi kadınların doğum öncesi hazırlığı için de mükemmel bir özellik taşıyor. ‘Sallanan Pelvic’ benzetmesiyle nitelendirilebilecek hareketler annelerin kalçalarındaki esnekliği arttırarak daha rahat doğum yapmalarını sağlıyor.

Fiziksel Harici Faydalar:

Oryantal dans dersleri; fiziksel olduğu kadar duygusal ve zihinsel faydalar da sağlıyor. Araştırmalar bu derslere giren kişilerin ritmik, sallanan ve dairesel hareket yaparak vücutlarına bir çeşit meditasyon etkisi yapabildiklerini gösteriyor. Katılımcıların zamanla elde ettikleri sonuçlar incelendiğinde bu kişilerin stres ve kaygılarının azaldığı ve zihinsel netliklerinin arttığı sonucu çıkmış.

Bunun birlikte sayısal olarak olmasa da gözlemsel olarak saptanmış daha ilginç sonuçlar da var. Oryantal dans için uyku verimliliğini arttırmak, hatta cildi beslemek gibi sonuçlar da ortaya çıkmış. İnanılmaz değil mi:) Bu etkilerin, gelişmiş dolaşım, deri ve sinir hücrelerinin verimli oksijen taşıma yoluyla oluştuğu düşünülmektedir. Tezler neyi savunursa savunsun; bizim deneyimlediğimiz sonuç dansçıların daha parlak ve temiz bir cilde sahip oldukları ve uykularını daha iyi alma eğiliminde oldukları yönünde. Hem fiziksel hem, ruhsal faydaları olan bu dersi Bodrum Dans Kulübünde denemek isterseniz, size de bekleriz:)