Bana En Uygun Dans Hangisidir?

Bana En Uygun Dans Hangisidir?

Müzik ve dans birbirlerini tamamlayan iki öğedir. Günümüzde hemen hemen her insanın sevdiği bir müzik türü vardır ve bu müzik ile hareket etmekten keyif alır. İnsanlar yüzyıllardır duygularını, düşüncelerini müziklerle ve hareketlerle ifade ederler. Böylelikle ortaya duyguların ezgilerle dışa vurumu olan dans etmek çıkar.

Siz farkında olmasanız da stilinize ve karakterinize uygun dans etme beceriniz içinizde bir yerlerde keşfedilmeyi bekliyor olabilir. Kendinize en uygun dansı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar vardır.

Öncelikle kişinin sevdiği ve kendi iç dünyasına en yakın müzik tarzını belirlemesi gerekir. Stilinize uygun müzik türünü seçmek bu alanda kendinize daha fazla güvenmenizi sağlar.

Dans az da olsa bir yetenek gerektirir bunun için kişilerin kendi yetenek ve isteklerini belirleyip o doğrultuda ilerlemelerinde fayda olacaktır.

Özel bir merak alanınız varsa kurs eğitmenlerinizden seçtiğiniz türü yapma kapasiteniz olup olmadığını öğrenin.

Kendinizi rahat hissedebileceğiniz dans figürlerini kliplerden, konser ve izlediğiniz filmlerden anımsamalı ve merak duygularınızı gidermek için bunları yardımcı kaynak olarak kullanmalısınız.

Amatör mü profesyonel olarak mı bu serüvene atılmak istediğinize karar verin. Çünkü hobi olarak her dansı yapabilirsiniz ancak profesyonel anlamda belirli kriterleri sağlamanız gerekiyor.

Dans seçerken partnerli ya da partnersiz çalışıp çalışamayacağınıza göre karar vermelisiniz. Herkesle aranızda fiziksel biri uyum sağlayamayabilirsiniz.

Yaşınıza ve cinsiyetinize göre tercih yapmalısınız. Küçük hanımlar genelde modern dans veya bale, erkekler ise zeybek gibi türleri seçerler. Latin dansları ise herkese hitap edebilir.

Sağlık koşullarınızı da göz önüne almalı, herhangi bir sakatlık ve ameliyat durumunuz var ise eğitmeninize danışmalısınız.

Esnekliğinize ve çevikliğinize göre de tercih yapabilirsiniz.

Gittiğiniz kursun size bu dansı her ayrıntısı ile öğreteceğinden emin olmalısınız. Bu yüzden duruşlar ve figürlerle ilgili önceden ufak bir araştırma yapabilirsiniz.

Size Uygun Dans Tüyoları Burada!

  • Özgüvene sahipseniz, bağlılık ve tutkuyla dans etmek istiyorum diyorsanız tango tam size göre.
  • Hareketli, hızlı ve ritimleri iyi yakalayabilirim diyorsanız cha cha cha, rumba ve mambo yaparken çok eğleneceksiniz.
  • Yaratıcı hareket etmeyi, özgürlüğü ve rahatlığı seviyorsanız, hip hop kültürünü kendinize yakın buluyorsanız break dansı ile duygularınızı dışa vurma zamanı gelmiş demektir.
  • Mert, cesur, atılgan ve haksızlığa boyun eğemem dediğiniz noktada stilinizi zeybek yaparak bütünleştirebilirsiniz.
  • Genelde jazz ve rock’n roll müziği dinliyor ve bu tarz beni yansıtıyor diyorsanız swing yapmak isteyeceksiniz.
  • Brezilya müziklerine ilgi duyuyorsanız sizi samba öğrenmeye davet ediyoruz.
  • Oldukça eğlenceli bir hobiye sahip olma vaktinin geldiğini düşünüyor ve aynı zamanda formda kalmak istiyorsanız oryantal yapmamak için hiçbir nedeniniz yok demektir.
  • Hem dans öğrenmek, hem de kilo vermek istiyorum, yaza fit girmek istiyorum diyorsanız zumba yı denemelisiniz.

Eğer daha önce herhangi bir alanda dans eğitimi aldıysanız ve dans etmenin size uygun olmadığını düşünüyorsanız sakın üzüntüye kapılıp pes etmeyin çünkü yetenek sizin içinizde…