Halk Oyunları

Halk Oyunları

Zeybek:

Ege bölgesinde bilhassa Aydın, Muğla, Denizli, Manisa, İzmir yörelerinde köy ve çiftliklerde yaşayan Türklere verilmiş bir isimdir. Din, karakter, örf ve adetlere bağlılık yönünden tamamen Türk köylüsünün aslıdırlar. Mert, cesur ve mazlumun dostu kimselerdir.

Kurtuluş savaşında gösterdikleri başarılar ünlerine ün katmıştır. Bugün Zeybeklik tarihi bir anı olarak yaşatılmaktadır.

Zeybek Dansı:

Zeybek oyunları mertlik, yiğitlik ve gururun simgesidir. Sonsuz kahramanlık öykülerini içerir ve oldukça gösterişli ve etkileyicidir. Şahin ve kartalın hareketlerinden esinlenerek sert ve cesur bir tavırla oynanır.

Kursunu verdiğimiz Zeybek dansları:

  • Harmandalı
  • Çökertme
  • Sepetçioğlu
  • Keklik
  • Hızlı Kerimoğlu

Yurt Dışı Tanıtım Ekibi:

Bir yıldan fazla halk dansları eğitimi alan, kulübümüzün açtığı seçmelere katılarak Yurt Dışı Tanıtım Ekibi oyuncusu olmaya hak kazananlar, Avrupa’nın birçok şehrinde düzenlenen festival ve yarışmalara katılarak ülke tanıtımına katkıda bulunabilirler.

Zeybeğin Doğuşu:

“Bodrum Dans Kulübü Yurt Dışı Tanıtım Ekibi” her yıl Zeybekler hakkında araştırmalar yaparak “Zeybeğin Doğuşu” isimli halk oyunları ve seyirlik oyunlar gösterisi ile bu araştırma sonuçlarını halkımıza sergilemektedir.