29 Nisan Dünya Dans Günü Kutlama Şenlikleri

Merkezi Fransa’da bulunan CID-Unesco (Dünya Dans Konseyi) tarafından ilan edilen 29 Nisan Dünya Dans günü kutlamaları, Müslüman ülkeler arasında ilk kez Bodrum Dans Kulübü tarafından 2000 yılında kutlanmış, ve halen düzenli olarak her yıl büyük bir şenlik ile kutlanmaya devam etmektedir.

2006 yılından itibaren İstanbul Ankara ve İzmir’de de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlanan bu özel gün, 2008-2009 ve 2010 yıllarında 3 yıl üst üste Avrupa’nın en büyük Dünya Dans Günü Kutlaması olarak Bodrum’da gerçekleşmiş, 26 ülkenin katılımı ile dev bir etkinliğe dönüşmüştür.

2011 yılından itibaren kutlama şenliklerinin çok büyümesi üzerine şenliğin Uluslararası Bölümü ayrılarak “Uluslararası Bodrum Dans Festivali” ismi ile kutlanmaya devam etmiş, “29 Nisan Dünya Dans Günü Kutlama Şenlikleri” yerel bir kutlamaya dönüşmüştür.

Bodrum yarımadasında faaliyet gösteren dans okulları, halk oyunları dernekleri, kulüpler ve Milli Eğitime bağlı okullarda dans ve halk oyunları çalışmaları yürüten eğitmenlerin katıldığı 29 Nisan Dünya Dans Günü Kutlama Şenliklerinde Baleden Sirtaki’ye, Halk Oyunlarından Modern Dansa kadar birçok dans türünden dans gösterileri sunulmaktadır.

Bodrum Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleri  ile 29 Nisan tarihinde İskele Meydanı veya Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde gerçekleşen “29 Nisan Dünya Dans Günü Kutlama Şenlikleri”ne Bodrum yarımadasında ikamet eden büyük ve küçük 1200 dansçı katılmaktadır.