Uluslararası Bodrum Dans Festivalleri

Her Mayıs ayının son haftasında gerçekleşen “Uluslararası Bodrum Dans Festivali” UNESCO kültürel etkinlikler listesinde yer alan, Avrupa’nın en büyük dans festivallerinden birisi.

2000 yılında yerel bir etkinlik olarak başlayan ve her yıl giderek artan bir katılımcı kitlesi ile gerçekleşen uluslararası Bodrum Dans Festivalini 20 yıldan uzun bir süredir  gerçekleşiyor.

Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile Bodrum Dans Kulübü tarafından organizasyonu gerçekleştirilen “Uluslararası Bodrum Dans Festivali” her yıl Mayıs ayında Bodrum yarımadasında uluslararası boyutta gerçekleşiyor.

Önceki yıllarda Bodrum ve Turgutreis’de eş zamanlı olarak aynı anda gerçekleşen festival etkinliklerine onlarca ülkeden 1242 dansçı katılmıştı ancak bütçe yetersizliği nedeni ile festival artık sadece Bodrum merkezde ve kısıtlı alanda gerçekleşiyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim ve Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO tarafından da kültürel etkinlikler listesine alınan ve her yıl logo kullanım talebi yenilenen festival Avrupa’nın en büyük dans festivali olarak gerçekleşiyor.

Türkiye Dans Sporları Federasyonu tarafından da desteklenen festivalde TDSF yarışmaları da Bodrum’da gerçekleşiyor. Türkiye’nin her yanından 700 den fazla sporcu ve 2 bini aşkın sporcu yakını bu yarışmalar için Bodrum’a geliyor.

Uluslararası Bodrum Dans Festivali ayrıca dünyada bir ilke de imza atarak festival komitesinde Avrupa’nın neredeyse tüm ülkelerinin yer aldığını da belirtmemizde fayda var.

Festival komitesinde 21 ülkeden 32 gönüllü yer alıyor. Bu gönüllüler festivalden 45 gün önce Bodrum’a gelerek eşi benzeri görülmemiş bir ortak çalışma sergiliyorlar. 21 farklı kültürden 32 yabancı misafir kültürel birlikteliğin en güzel örneğini sergiliyorlar. Bu yönü ile festival UNESCO tarafından da her yıl logo kullanımı ile ödüllendiriliyor. Festivalin diğer festivallerden bir diğer farkı da Bodrum ekonomisine doğrudan direkt etki ediyor olması. 36 ülkede çıkan 360 haberin mükemmel bir reklam olması bir kenara, festivale gerek gösteri yapmak için gelen yabancı dansçılar olsun, gerekse TDSF yarışmalarında yarışmak için gelen binlerce kişi, tüm konaklama ve yemek masraflarını kendileri ödüyorlar ve düşük sezonda Bodrum’a hatırı sayılır bir döviz bırakıyorlar. Geçtiğimiz yıl bir haftada Bodrum’a kazandırdığı dövizin 1.2 milyon Euro olduğunu düşünürsek, festivalin sadece bu yönü ile bile Bodrum için ne derece faydalı olduğunu görmemize yeterlidir.

Festival Bodrum Belediyesi başta olmak üzere, AB Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da destekleniyor.

Uluslararası Bodrum Dans Festivali, 30 farklı ülkeden gelen ve toplam 122 gönüllüye ulaşan komitesi ile dünya tarihinde bir ilke imza atıyor.

Festival 2020 yılından itibaren Modern Dans, Halk Oyunları, Latin Dansları ve Bale olmak üzere 4 ayrı branşa ayrılmıştır.

Festival hakkında ayrıntılı bilgi için:

www.ibcdf.org        Uluslararası Bodrum Dans Festivalleri – Modern Dans

www.ibfdf.org         Uluslararası Bodrum Dans Festivalleri – Halk Oyunları

www.bodrumdancefest.org        Uluslararası Bodrum Dans Festivalleri – Salsa, Bachata, Kizomba