Zeybeğin Doğuşu gösterisi

Bodrum Dans Kulübü Halk Oyunları Bölümü tarafından, Türkiye’yi yurt dışında tanıtmak amacı ile kurulan ve 30 kişiden oluşan Yurt Dışı Tanıtım Ekibi, tarafından hazırlanan ve sahnelenen halk oyunları gösterisinin adıdır. Her yıl gösterinin içeriği değişmekte, Zeybeğin Doğuşu Çanakkale, Zeybeğin Doğuşu Kerimoğlu gibi farklı isimlerle farklı bir konu izleyici ile buluşmaktadır.

Zeybekler  hakkındaki araştırma sonuçlarının sunulduğu Zeybeğin Doğuşu gösterisi, yılda sadece bir kez ve biletli olarak halka sunulmaktadır. Bu geceden elde edilen  gelir, halk oyunları ekibinin teknik ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmaktadır.

Torba kavşağındaki köprüde rölyefi yapılarak ölümsüzleştirilen “Zeybeğin Doğuşu” isimli gösteri, Avrupa’nın en büyük karnavalları arasında yer alan ve 84 ekibin katıldığı Avusturya Fasching Karnavalı ile Polonya’da düzenlenen Halk Oyunları yarışmasında iki kez Avrupa ikincilik ödülü alarak başarısını uluslararası arenaya taşımıştır..

Bodrum Dans Kulübü Halk Oyunları Bölüm Başkanı Onur Hasdoyuranlar ve yardımcısı Emrah SINACI tarafından koreografisi hazırlanan ve sergilenen oyun, yöresel halk oyunları, belgesel ve seyirlik oyunlardan oluşmakta yediden yetmişe herkes tarafından her yıl beğeni ile izlenmektedir.

Yurt dışı tanıtım ekibi Fransa, Portekiz, Polonya, İspanya, Macaristan ve Yunanistan’da binlerce izleyiciye Türkiye tanıtım videoları ve canlı anlatımlarla harmanlanmış onlarca gösteri sunmuştur.

Yurt Dışı Tanıtım Ekibi her yıl Ekim ayında yeni oyuncu alımları için seçmeler yapmaktadır.