Dans Etmenin Sağlığınıza Faydaları

Dans Etmenin Sağlığınıza Faydaları

Dans etmek her yaşta insanın formda kalmak için uygulayabileceği bir yöntem. Dans etmek, eğlenceli olmasının yanı sıra sağlığınız için de çok yararlıdır. Dans etmenin sağlığınıza olan yararlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Dans etmek tekdüze hayatlarımızı renklendirmek için en iyi yöntemlerden birisidir. Dans etmek genel sağlığımızın yanı sıra, hem duygusal hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımız için iyidir. Yeni bir egzersize karar verdiğimizde, bu egzersizi yapmanın ne kadar eğlenceli olacağını merak ederiz ve dans etmek çok eğlencelidir.

Dans etmenin genel sağlığımıza faydaları

Kalbinize yardımcı olur

Dans etmek kalp-damar hastalığı riski olan kişiler için çok yararlı bir aktivitedir. İtalya’da yapılan bir çalışma kalp yetersizliği olan hastaların bir egzersiz olarak dans etmesinin, kalp sağlığı ve solunumları ile yaşam kalitelerini, bisiklete binmeye veya yürüyüş yapmaya kıyasla daha fazla arttırdığını göstermiştir.

Kilo vermenizi sağlar

Dans etmenin bir başka avantajı da, düzenli yapıldığı zaman kilo verdirmesidir. Psikolojik Antropoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, aerobik dans egzersizi, kilo vermek ve aerobik kapasiteyi arttırmak için bisiklete binmek ve koşmak kadar etkili.

Enerjinizi arttırır

Gün içinde enerjisiz mi kalıyorsunuz? Dans etmek enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olabilir. Akademik Yayın ve Akademik Kaynak Koalisyonunda yayınlanan bir çalışmaya göre, haftalık uygulanan bir dans programı yetişkinlerin fiziksel performansını ve enerji seviyelerini geliştirmelerini sağlıyor.

Esnekliğinizi, dayanıklılığınızı ve gücünüzü arttırır

Arada bir dans etmek ciddi bir esneklik gerektirir. Dans derslerinin çoğu birkaç esneme hareketinden oluşan ısınmalarla başlar. Dans ederken, tüm kas gruplarınızla hareket edebileceğiniz bir aşamaya gelmek için kendinizi zorlamalısınız.

Dans etmek, kasları bedenin kendi ağırlığına dayanmaya zorlayarak daha güçlü olmanızı sağlar. Jazz ve bale de dahil olmak üzere pek çok dans tarzı zıplamanızı gerektirir ve zıplamak için ana bacak kaslarınız çok güçlü olmalıdır.

Dans etmek fiziksel bir egzersiz olduğu için dayanıklılığınızı arttırır. Dayanıklılık, kaslarınızın uzun süre boyunca yorulmadan ve bitkinlik yaşamadan çalışabilmesini sağlar. Dans etmek, özellikle de hareketli, enerjik danslar dayanıklılığınızı arttırır.

Dans etmenin duygusal sağlığa faydaları

Mutlu hissetmenizi sağlar

Dans etmek neredeyse herkesin eğleneceği bir aktivitedir. Dans eden birilerini izlediğinizde,  yüzlerinde kocaman bir gülümseme görebilirsiniz. Dans ederken gülümsemek ve kahkaha atmak çok doğaldır! Bunun nedeni dans ederken gerçekten de çok eğlenmenizdir. Ayrıca dans etmenin diğer egzersizler gibi bir yaş sınırlaması da yoktur. Her yaştan bireyler, dans edip daha sağlıklı olabilirler.

Stres ve depresyonu ortadan kaldırır

Dans etmek hafif-orta dereceli depresyonu önlemeye yardımcı olur ve dans eden kişinin özgüvenini arttırır. Depresyon günümüzde gençler ve tüm yaştan yetişkinler için ciddi bir sorun haline gelmeye başlamıştır.

Uluslararası Nörobilim Dergisindeki bir çalışmaya göre, danslı hareket terapisi sadece depresyona iyi gelmekle kalmıyor, bir yandan da serotonin ve dopamin seviyelerini ayarlayarak stres psikolojisine de iyi geliyor.  Dans etmek sosyal bir aktivite olduğu için, depresyon sırasında hissedilen yalnızlık hissine iyi gelir. Ayrıca yalnız yaşayan yaşlı kişiler için de çok yararlıdır.

Özgüveni arttırır

Dans etmek özgüveninizi arttırır. Her yeni öğrendiğiniz dans hareketi sayesinde hem enerji seviyeleriniz hem de kendinize olan güveniniz artar. Ardından bu güven artışı hayatınızın her alanına yayılır.

Dans etmek sosyal bir aktivitedir. Güçlü sosyal bağlar ve arkadaşlarınızla sosyalleşmek hem özgüveninizi arttırır hem de tavrınızı olumlu etkiler. Ayrıca dans etmek pek çok yeni kişi  ile tanışmanızı sağlar. Dans derslerine katılmak özgüveninizi yükseltip sosyal becerilerinizi geliştirir. Fiziksel egzersiz yapmak stresi ve gerginliği azalttığı için de, dans etmek size genel olarak kendinizi iyi hissettirir.

Dans etmenin zihin sağlığınıza faydaları

Hafızanızı güçlendirir

New England Tıp Dergisindeki bir çalışmaya göre, dans etmek hafızanızı güçlendirir ve yaşınız ilerledikçe demans oluşmasını da önlemeye yardımcı olur. Aerobik egzersizlerinin beynin hafızayı kontrol eden bölümü olan hipokampusun hacmini kaybetmesini engellediği kanıtlanmıştır. Hipokampus yaş ilerledikçe doğal olarak küçülüyor bu da hafıza sorunlarına ve bazen de demansa neden oluyor.

Alzheimer hastalığı ile savaşır

New England Tıp Dergisinde yayınlanan, yaşlı katılımcılarla yapılan bir çalışma, sık sık dans etmenin Alzheimer hastalığının ve diğer demans türlerinin etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Dans etmek her yaştan insanın zihin açıklığını arttırır. Ayrıca Alzheimer hastalarının, eskiden bildikleri bir müzikle dans ederken unuttukları anıları hatırlayabildikleri gözlemlenmiştir.

Zekayı arttırır

Yüzyıllardır dans kılavuzları ve metinleri, dans etmenin fiziksel bir aktivite olarak sağlığa faydalarından bahsettiler. Günümüzde yapılan çalışmalar, dans etmenin zekayı da arttırdığını gösteriyor. Zekanın özünde karar verebilme becerisi yatıyor. Zihin açıklığını arttırabilmek için en sık yapılan öneri, hızlı (saniyeler içerisinde) karar vermenizi gerektirecek aktivitelerde bulunmaktır. Bundan dolayı, zekanızı ve hafızanızı geliştirmek için dans etmenin size çok yararı olacaktır.

Bunu yapmanın bir yolu yeni şeyler öğrenmektir. Sadece dans değil, herhangi yeni bir şey. Dans dersleri alarak, zihninizi zorlayıp, beyninizi tetikleyip, geliştirebilirsiniz. Daha zor dersler sizin için en iyisi olacaktır çünkü beyninizi zorlayıp yeni nöron bağlantıları oluşturmanızı sağlayacak ve böylece nöral bağlantınızı arttıracaktır.

Ne tür müzikle dans etmeliyim?

Pek çok farklı dans stili vardır; jazz, salsa, merengue, bachata dansı, reggaeton, zumba, hip-hop, bale, modern, vb… Bu dansların hepsi farklı müziklerle yapılır. Her dans stili aynı derecede faydalı olacaktır. Tüm dans stilleri size yaşamınızı daha sağlıklı hale getirebileceğiniz yollar sunacaktır. Dans etmek size pek çok farklı fayda sunar. Tüm dans stilleri aynı miktarda faydalıdır, tek yapmanız gereken en çok hangi dans stilini sevdiğinize karar verip düzenli olarak onun üzerinde çalışmaya başlamak!