Resim

Resim, herhangi bir yüzey üzerine çizgi ve renklerle yapılan, hatta günümüzde kavramsal bir boyutta ele alınması açısından hemen her tür malzemenin de kullanılabileceği bir anlatım tekniğidir.

Ayrıca, resim sanatı alanında tek bir doğru olmadığından bu eğitimin bütünü eleştiri üzerinde kurulmaktadır. Kursiyerlere, çalışmalarının her aşamasında eleştiri verilerek kendi tarzları içinde tutarlı bir dil oluşturmalarını sağlamak bu eğitimin en önemli amaçlarından biridir.

FAYDALARI

Duyguların Aktarılması

Kişi kimi zaman mutsuz kimi zaman coşkulu kimi zamansa sevinçlidir. Ruh halleri her zaman birbirinden farklıdır ve bunu dile getirmeye ihtiyaç duyar. Resim ise tam da bu noktada devreye girer ve kişinin yaşadıklarını can kulağıyla dinler.

Resim kursu aynı zamanda görmek ve bakmak fiillerini bilinçli bir şekilde öğrenmeyi, analiz ve sentez yaparak; estetiği ve güzeli fark etmeyi, gördüğünü doğru olarak algılamayı, renklendirmeyi, soyutlamayı yaparken farklı teknikleri (desen, boya, kolaj vb) sunmayı kapsar.

Renkleri Keşfetmek!

Resim yapmak renklere doğru uzanan bir yolculuktur. Her rengin başka bir anlamı vardır ve kişiler üzerinde farklı etkileri vardır. Resim yaparak sizde renklerin dünyasını tanıyabilir ve heyecanını keşfedebilirsiniz.

Kendine Güvenmeyi Öğrenmek!

Resim yapmaya devam ettikçe çözümleme, karşılaştırma ve eleştirme özelliklerinizin geliştiğini görebilirsiniz. Bu da kendinize olan güveninizi artıracak ve özeleştiri yaparak daha iyiye doğru ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Yaratıcılığını Keşfet!

Yetenekle doğru oranda gelişen yaratıcılık, zaman içerisinde farklı düşüncelere sahip olmanıza yardımcı olur. Bu düşünceler sayesinde daha önce aklınıza gelmeyen bir fikri tuale aktarabilirsiniz. Hem de çeşitli yöntemlerle ve tekniklerle…

Terapi Zamanı!

Resim yaparken renklerin huzur verici yanını ve heyecanını keşfedersiniz. Zamanın nasıl geçtiğini anlamazken kendinizi farklı bir dünyaya kaptırmış olarak bulursunuz. Bu da oldukça etkili bir terapi yöntemidir.

Estetik Değerlerin Gelişmesi!

Ürün, olay ve olguları eleştirel bir yaklaşımla değerlendirirken zaman içerisinde estetik değerlerinizde değişecektir. Çok daha iyisini, farklısını ve özelini yapmaya çalışırken ortaya güzel eserler çıkacaktır.

ÇOCUKLAR İÇİN FAYDALARI

Göz-el koordinasyonunu sağlar

Resim ile çocuk küçük kaslarını etkin bir biçimde kullanmayı öğrenir ve göz-el koordinasyonu sağlanır.

Özgüven oluşturur

Çocuk yeni figürler çizdikçe bundan hoşnut olur. Çevresinden de onay alıyorsa bu hoşnutluk oranı artar. Bir şeyler başardığına inanır ve bu da özgüven oluşturmasını sağlar.

Kişiliğini, arzularını, kaygılarını yansıtır

Resim bir iletişim aracıdır. Kullandığı renklerle, çizdiği çizgilerle iç dünyasını kâğıda yansıtır.

Resim deşarj olma aracıdır

Çocuklar resim ile birlikte, yaptıkları çizgilerle kullandıkları boya kalemleri ile çeşitli fırça darbeleri ile gün içinde yaşadıkları çeşitli kızgınlıklarından soyunabilecekleri gibi içlerinde biriken enerjiyi meşru bir biçimde boşaltma imkânı bulurlar.

Hayatınızda bir değişiklik yapmak, biraz da renk katmak istiyorsanız, Bodrum Dans Kulübü bünyesinde açılan resim kurslarını denemenizi tavsiye ederiz.