Ukrayna’dan üçüncülük ödülü ile dönen ilk Türk ekibi olduk

Bodrum Dans Kulübü – Modern Dans bölümünün minik ve genç 15 dansçısı, Ukrayna Kiev de düzenlenen ve iki gün süren  “The Challenge” isimli dans yarışmasında Ukrayna, Rusya, Belarus, İngiltere ve Türkiye’den 4 bin yarışmacı ile yarıştı. Bodrum Dans Kulübü Modern Dans bölümünün 15 dansçısı, 600 yarışmacının katıldığı bölümde; çocuklar geniş grup kategorisinde üçüncülük, gençler küçük grup kategorisinde beşincilik ödüllerini alarak ülkemize döndüler.

Kiev’de her yıl düzenlenen “The Challenge” yarışması, ülkede oldukça fazla ilgi gören ve binlerce katılımcısı olan ülkenin en prestijli yarışmaları arasında en üst sıralarda yer alıyor. Katılımcı sayısı, tüm kategorilerde toplamda 4 bin yarışmacıya ulaşan organizasyon, bu yıl ilk kez uluslararası boyutta gerçekleşti. Yarışmada Türkiye’yi Bodrum Dans Kulübü’nün 15 dansçısı temsil etti.

Geçtiğimiz yıl çalışmalara başlayan Bodrum Dans Kulübü Modern Dans Bölümü, bir yıl süren eğitim sürecinin ardından katıldığı ilk yarışma olan “The Challenge” yarışması ile başarısını uluslararası düzeye taşıdı.

Ukrayna ulusal TV kanalının da ilgisi çeken BDK dansçılarından oluşan Türk grup, canlı yayında 7 dakika süren bir röportaja da katıldılar..

Kulüp başkanı Fatih Özvezneci yarışma hakkında şunları söyledi:

Modern dans eğitimi konusunda diğer ülkelere oranla oldukça fazla ileride olan ve on binlerce “Contemporary Dance” sporcusu yetiştiren Ukrayna gibi bir ülkede, bu dalda ödül almak 2018 yılına dönük en büyük hedeflerimizden bir tanesiydi. Ancak Bodrumlu minik ve genç dansçılarımızın yetenekleri ve eğitmenimiz Alyonka Burlakova’nın profesyonel eğitim sistemi sayesinde bir yıl gibi kısa bir sürede beklediğimizden çok daha fazla yol kat ettik ve 2018 yılında düşündüğümüz “The Challange” yarışmasına bu yıl katılmaya karar verdik. Karar verdiğimizde yarışmaya 1,5 ay gibi kısa bir süre kalmıştı. Fakat öğrencilerimizin azmi ve motivasyonu ile kısa sürede koreografimizi hazırladık ve yarışma için Kiev’e hareket ettik. 19 saat süren ve sabaha karşı 3 de biten yolculuktan sonra 4 saat uyuyarak yarışma salonuna gittik. Ülkenin dört bir yanından gelen ve yıllardır bu spor ile uğraşan rakiplerimiz oldukça güçlü olmalarına rağmen çocuklar geniş grup kategorisinde üçüncülük ve gençler küçük grup kategorisinde ise beşincilik ödülünü kazandık. Başarılarından dolayı dansçılarımızı, eğitmenimizi, desteklerini yanımızda hissettiğimiz dansçı ailelerini ve Muğla Büyük şehir Belediyesi Kültür Turizm Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığını da desteklerinden dolayı tebrik ediyorum.

BDK Modern Dans bölümü dansçıları yarışmadan sonra Kiev de bir gün daha kalarak Sirk gösterisini ve Kiev opera binasındaki bale gösterisini de izleme şansı elde ettiler.

BDK Modern Dans bölümü eğitmeni Alyonka Burlakova ve kulüp başkanı Fatih Özvezneci eşliğinde Ukrayna’ya giden sporcu ve velilerden oluşan 26 kişilik kafile,Ukrayna’da aldıkları 3.lük ödülü ile Bodrum’a döndüler.