Ömer Salğar

Hip Hop Antrenörü

31.03.1982 İzmir doğumlu.
Hip Hop ve Break Dance branşlarında eğitim veriyor.
Sekiz yaşındayken mahallede yaşayan ve yabancı müzik dinleyen komşularının radyolarında dinledikleri müzikler ile dans etmeye başladı. O yıllarda “Old School Hip Hop Tarzı” denilen bir tarz popülerdi.
1991 yılında Star TV deki yabancı klipleri izleyerek kliplerdeki dansçıları taklit etmeye başladı. 11 yaşından sonra “Old School Hip Hop” dansına olan ilgisi daha da arttı. Break Dans ile ilk tanışması ve bu dansa olan ilgisi ise 14 yaşında başladı.
Mahalledeki arkadaşları ile ilk gösteri grubunu 1998 de kurdu. Aynı yıllarda her mahallenin kendi grubu vardı ve bu mahalle grupları arasında battle denilen dans yarışmaları (kapışmalar) yapılırdı.
2000 yılında düğünlerde grubu ile dans gösterileri yapmaya başladı. Profesyonel olarak gösteriler düzenlemeye başlaması ise 2001 yılında Bodrum’daki turistik otellerde oldu.
2001 yılından itibaren bir yandan kurduğu gösteri grubuna yeni koreografiler eklerken diğer yandan gruba yeni dansçılar ekleyerek gruptaki dansçı sayısını artırdı.
Günümüze kadar geçen süre içerisinde sadece turistik otellerle sınırlı kalmayıp daha çok izleyiciye hitap eden etkinlik, festival ve tv programlarına katıldı.
2003 de Muğla’da İl Jandarma Komutanlığı kuruluş yıldönümü, 2005-2006 yıllarında Moskova’da büyük kulüpler, Bodrum Halikarnas Disco, Efes Selçuk Festivali, Bodrum Dans festivali, Fox TV de yayınlanan kick box turnuvasında canlı yayın, Savaş Ay’ın programı, 2009 da Bahrain’de Formula 1 de gösteri bunlardan sadece bir kaçı.
Bu arada bazen grubu ile bazen de grubundaki dansçıları veya kendisi solo olarak birçok yarışmaya katıldı ve dereceler aldı.
Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nun (TDSF) düzenlediği “Ege bölge Şampiyonasında”
• Gruplar kategorisinde birincilik,
• Hip Hop solo kategorisinde birincilik,
• Break dance solo kategorisinde birincilik
TDSF “Türkiye Ulusal Yarışmasında”
• Gruplar kategorisinde birincilik,
• Hip hop solo kategorisinde birincilik,
• Break Dance solo kategorisinde birincilik.
TDSF 2008 yılı “Ulusal Serbest Stil Dans Yarışmasında”
• Break dance gruplar kategorisinde Türkiye şampiyonluğu.
2015 Red Bull BC One Turkey Cypher, yarışmasında
• Elemelerde 300 kişi arasında ilk 16 ya girerek yarışmaya hak kazandı,
• Yarışmada çeyrek finale kadar yükseldi.
2011-2012 Yetenek Sizsiniz yarışmasında grup olarak yarı finale kadar yükseldi, 2014 de ise finalde yarıştılar.
Ayrıca resmi olmayan underground yarışmalarında 2007-2010 yılları arasında;
• Break dance kategorisinde teke tekte birincilik,
• Break dance kategorisinde ikiye ikide birincilik,
• Hip hop kategorisinde birincilik,
• Hip Hop kategorisinde üçüncülük
2010 yılında İzmir’de bir dans okulunda eğitmenliğe de başlayan Ömer Salğar, 2016 yılından itibaren Bodrum Dans Kulübü’nde Hip Hop ve Break Dance kursları veriyor.
Hedefleri: Hip Hop ve Break Dance branşlarında genç ve yetenekli dansçı adaylarını keşfetmek, onları en iyi şekilde yetiştirerek ülkemizin başarılı dansçıları haline getirmek. Bu yarışmacılarla katılacağı uluslararası yarışmalardan derece alarak Türkiye’ye dönmek.
Branşına ilgi duymasının sebebi: Hiper aktif bir yapısı olduğundan dolayı yüksek bir enerjiye sahip. Bu enerjisini dünyanın en zor danslarından olan Break dance ile atabildiğine inanıyor.
Hedefleri: Kurucusu olduğu “Secret Attack Extreme Dance Show Grubunu” genişleterek çok daha büyük projeler gerçekleştirmek.
Hobileri: Yürümek, yüzmek ve koşu yapmak.