Hüseyin İbak

Sirtaki Eğitmeni

Hüseyin İbak

Ailesi Osmanlı-Rus harbi sırasında Kırım’dan Türkiye’ye göç etmiş bir ailenin üçüncü kuşak temsilcisi olarak 1957 yılında J.Albayı olan babasının görev yaptığı Yozgat şehrinde doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirerek iş hayatına atıldı. Bu sürede Ege ve Yunan danslarına öteden beri ilgisi olan Hüseyin İBAK dans etmeye başladı. Kısa sürede bir tutku haline dönüşen dansını ilerletmeye karar verdi. Konusunda uzman yerli ve yabancı pek çok eğitmenden ders aldı. Türkiye’de Bahattin – Nurşen Bayburan’dan ilk derslerini alan İBAK Yunan danslarının dünyadaki bir numaralı isimleri sayılan Christos Shakallis, Elena Shakalli, Katerina Karatza, Dimitris Petropoulos gibi değerli eğitmenlerden özel eğitimler aldı.

Bu süreçte sirtaki-hasapiko ve zeybekiko danslarında kendi karakterini oluşturdu ve özel koreografiler hazırladı.

2017 yılında İstanbul’ da Sagapo dans grubunu kurarak dersler vermeye başladı. 2019 yılının Mayıs ayında Bodrum’a yerleşen Hüseyin İBAK, Bodrum Dans Kulübü’nde sirtaki (Hasapiko), Zeybekiko, Harmandalı-Çökertme ve çeşitli Yunan ada dansları üzerine dersler vermektedir.

Hüseyin İBAK kurmuş olduğu gösteri ekipleri ile  özel organizasyonlarda gösteriler yapmaktadır. Hüseyin İbak’ ın 27 yaşında veteriner bir oğlu vardır.