Esma Akın

Hip Hop Antrenörü

Esma Akın, dansçı, koreograf ve multimedya sanatçısı olarak çalışıyor. Anaokulunda ritmik jimnastik ile dans etmeye başladı. Dans ve hareket her zaman hayatının merkezinde yer aldı. Düşüncelerinden biri, farklı dans stillerinin aynı öze bağlı olduğu ve bu nedenle bale, modern dans, hip hop, afro dans dersleri vermeye devam ediyor.Bilgi Üniversitesi Dijital Medya ve Gösteri Sanatlarından mezun oldu.Teknoloji ve beden ilişkileri hakkında dersler aldı ve şimdi ikisinin ilişkisini nasıl geliştirebileceğini araştırıyor.

Eğitimi süresince  Talin Büyükkürkciyan’dan Doğaçlama, Beliz Demircioğlu’ndan Hareket ve Dans Terapisi, Elena Walls’den Hip-Hop, Tetsuro Fukuhara’dan Butoh dersleri aldı ve mezun olduktan sonra Istanbul’un ana kentsel dans ve hip-hop kültür okulu olan DansFabrika ile çalışmaya başladı. Halen Tetsuro Fukuhara’nın yönettiği Tokyo Space Dance Project’in asistanlığını yapmaktadır. Bu proje  beden, mekan ve zihin ilişkileri üzerine çalışıyor ve her ay proje için içerik üretmeye devam ediyor.

Doğaçlama Dans Festivali’ni organize ederek Yoshiko Chuma, Tuğçe Tuna, Dani Cole, Dilek Chaps gibi eğitmenlerle birlikte çalıştı ve şu anda Art Camp/ Kayaköy, ÇATI… ve ayrıca ZOOM gibi çeşitli mekanlarda dışavurumcu sanat ve dans terapi dersleri ve doğaçlama atölyeleri veriyor. Şu anda beden dili, yaşam ve beden ritmi ile mekan-zihin ilişkisini kullanarak multidisipliner çalışmalar yapıyor ve üretiyor.